Güzelce Mah. İskenderun Cad. No:6 E-5 Üzeri Büyükçekmece / İSTANBUL
trenfr

Milliyet Gazetesi Özel Röportaj

15.09.2018
352
Milliyet Gazetesi Özel Röportaj

Milliyet Sivas Gazetesi

Sn. Murat ŞAHİN röportaj soruları

(STOP ÇİT – STOP BARİYER)


Öncelikle bizlere kendinizden bahseder misiniz?

1968’de Sivas’ta doğdum beş yaşında ailemin İstanbul’a taşıması ile yerleşik düzenimiz İstanbul oldu. İlk okulu bitirdikten sonra çalışmaya başladım (bu arada orta okul ve liseyi dışardan bitirerek açık öğretim fakültesi yerel yönetimler bölümüne girdim şuan öğrenciyim)yıllarca çeşitli işlerde çalıştıktan sonra 1996 senesinde ilk şirketimi kurarak Avcılar’da kuyumculuk yapmaya başladım. İlerleyen dönemlerde başka iş deneyimlerim olsa da birkaç yıl inşaat yaptıktan sonra çit ve bariyer konusunda yağunlaştık şu an Avcılar’da kuyumcu mağazamız devam ederken Büyükçekmece’de Çit ve Bariyer üreten iki firmamız var. İş hayatının dışında da sosyal bir hayatım var Avcılar’da iki dönem bir siyasi partinin yöneticiliğini yaptıktan sonra bir dönem de meclis üyeliği yaptım. Avcılar’ lı Sivas’ lılar derneği AVSİDER’ de başkan yardımcılığı ve Sivas’ lı ve Girişimci iş adamları derneği SİVGİAD’ da genel sekreterlik görevlerimi elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum

Firmanız STOP GRUP hakkında bilgi verir misiniz?

Stop Grup 2010 senesinin son aylarında kurulan bir uygulama firmasıydı ama gelişen olaylar bizi imalat yapmaya yöneltti çit, bariyer, spor, enerji ve inşaat alanlarında hizmet veren firmamız özellikle çit ürünleri ve bariyer ürünleri yani mantar bariyer , roadblocker gibi ürünler konusunda uzmanlaştı Türkiye’nin gelmiş olduğu noktada ciddi bir güvenlik ürünleri ihtiyacı var bizde bu ürünlerin üretimini yaparak ülke ekonomisine katkı sağlamaya çalışıyoruz ve yurt dışındaki maliyetlerin oldukça altında mantar bariyer ve roadblocker üreterek altı yıl gibi kısa bir sürede yurt içinde başarılı projelere imza atarak kendisini kanıtlamış firmamız aynı zamanda yurt dışı projelerinde de göstermiş olduğu performansla yaklaşık on ülkeye ihracat yapar hale gelmiştir.

2015 yılı ülkemiz için zor bir yıldı, firmanız açısından bu yıl nasıl geçti? 2016 yılında şu ana kadar beklentilerinizi karşılayabildiniz mi?

Ülkemizdeki kobiler açısından 2015 talihsiz bir sene idi bunu şu şekilde özetleyebiliriz. 2015 de ülkemizde iki kez genel seçim yapıldı seçimlerdeki stres , güneydoğuda patlayan bombalar ve askeri bir müdahale ile düşürülen savaş uçağı ticaretimizi olumsuz açıdan etkiledi diye düşünüyorum. Buna rağmen Stop Grup hedeflediği ciroyu yakalamıştır. 2016 senesinde yeni kurulan hükümetimiz inanıyorum ki doğru hamleleri yaparak ekonomiyi biraz rahatlatacaktır yeni yılda %10 büyüme hedefliyoruz.

Firmanızda hayata geçirmeyi planladığınız projeler nelerdir?

Biz 2014 yılı İstanbul inşaat fuarında standımızda çıkan yangından sonra bir müddet yurt içinde fuar yapmama kararı almıştık bu yıl yurt dışında iki veya üç fuar planımız var. Uzun vadede de mevcut imalat alanımız bize yetmiyor artık daha büyük bir yere geçmeyi planlıyoruz bununla ilgili yatırım planlarımız var bunları hayata geçirmeye çalışacağız.

Sosyal sorumluluk projeleri anlamında yaptığınız çalışmalar neler?

İş hayatının dışında da sosyal bir hayatım var Avcılar’da iki dönem bir siyasi partinin yöneticiliğini yaptıktan sonra bir dönem de meclis üyeliği yaptıktan sonra siyasi yaşantıma kendi isteğimle bir mühdet ara verdim. Sivas’ lı ve Girişimci iş adamları derneği SİVGİAD’ da genel sekreterlik ve Avcılar’ lı Sivas’ lılar derneği AVSİDER’ de başkan yardımcılığı görevlerimi elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum. Bunların dışında yıllarca iş hayatının içinde olmanın bize kazandırdığı deneyimleri gençlerimize aktarmaya çalışıyorum

İstanbul Aydın Üniversitesi İşletme fakültesi son sınıf öğrencilerine akademisyen olmayan gerçek üretimin içindeki işletmelerin gelip üretim ve kalite ile ilgili birikimlerini öğrencilerle paylaşmalarını istedikleri bir programda ben programa davet edildim ve öğrencilere STOP ÇİT ve STOP BARİYER ‘in üretim ve kalite ile ilgili birikimlerini bir derslik bir zaman diliminde anlattım bu dersin öğrencilere ciddi deneyimler kazandırdığını düşünüyorum zannederim Üniverste de benim gibi düşünüyor ki daha büyük bir öğrenci kitlesine aynı formatta üretim ve kaliteyi anlatmamı istediler ilerleyen zamanlarda belki başka bir program hazırlayacağız.

Sivas’a yatırım yapmayı düşünüyor musunuz?

Biz bir iş adamları grubuyuz Sivas la ilgili yatırım planlarımız var projelerimizi hayata geçirmek için doğru zamanı bekliyoruz.

Sivaslı iş adamlarından biri olarak Sivas’ın gelişimi adına neler yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Sivas yüzölçümü ile Türkiye’nin en büyük şehirlerinden biri iş hacmi olarak aynı büyüklükte değil hükümetimiz son yıllarda Sivas’a biraz daha önem veriyor otoyol ve hızlı tren projesi tamamlandığında Sivas bir anda Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri olacaktır ikinci Üniverste kararıda Sivas için önemli bir karar her şeyin Sivas için güzel olacağını düşünüyorum.

Gazetemiz aracılığıyla sektöre iletmek istedikleriniz neler?

Biz firma olarak bu sektörde altı yıldır varız bu zaman sektörel baktığımız zaman çok kısa bir süre yalnız herkesin hayata dair deneyimleri vardır ben altı yıldır çit ve bariyer sektöründe her hangi bir dernekleşme faaliyetinin olmayışını hayretle izliyorum ülkemizde kuş bakanların bile dernekleri varken iş yapanların neden yok anlam veremiyorum. İnanıyorum ki sektörümüzde de bu tarz çalışmalar yakında başlayacaktır.

Tüm hemşerilerimi saygı ve sevgi ile kucaklıyor huzurlu bir yaşam diliyorum.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Open chat