Dikey Rüzgar Tüneli

Bir arge ve inovasyon şirketi olan Stop Grup ürün gamına Türkiye’de bir ilk ve tamamıyla inovatif olan Dikey Rüzgar Tüneli’ni de kattı. Tünel, CE belgesine sahip olup, AB ve uluslararası standartlara tamamen uygun olduğu teyit edilmiştir. Gelin birlikte Dikey Rüzgar Tüneli Dünyasına giriş yapalım…

Dikey Rüzgar Tüneli

     Dikey rüzgar tüneli, havayı dikey bir sütunda yukarı doğru hareket ettiren bir sistemdir. Dikey olarak oluşturulan rüzgar kuvveti sayesinde uçak veya paraşüt olmadan insanların havada uçmalarını sağlar. Sıklıkla ‘’vücut uçuşu/body flight”, ‘’aerodinamik simülatör/aerodynamic simulator’’ ve ‘’uçan vücud/body flying’’ olarakta adlandırılmaktadır. Özellikle serbest paraşütçülerin eğitim ihtiyacının karşılanması amacı ile tasarlanmış olan ürün askeri ya da eğlence amaçlı üretilmektedir. Her türlü hava koşullarında serbest düşüş eğitimi yapılmasına izin vermektedir. Ortalama ağırlıkta bir insana serbest düşüş eğitiminin verilebileceği düşük hızların sağlanabilmesinin yanı sıra, tam teçhizatlı ağırlığa sahip 3 paraşütçünün birlikte uçabilmesine imkan sağlayacak kadar güçlü ve emniyetli hava akışı veren tünel, dünyadaki benzerleri arasında en iyileri ile rekabet edebilecek bir tasarıma sahiptir.

Rüzgar tüneli sayesinde daha önce hiç serbest düşüş ortamı yaşamamış olan insanların eğitimi kolaylaşırken, bu tecrübeye sahip olanların ise güvenle her türlü manevrayı yapabilmeleri sağlanmaktadır.

Paraşütçülerin serbest düşüş eğitimlerini yapabilmelerini sağlamak için gereken rüzgar kuvvetini yerde sağlayan tünelde, ortalama bir paraşütçünün eğitimi için gereken hız, 560 kW güç harcanarak elde edilebiliyor. Bu güç seviyelerinin çok üzerinde bir güç rezervine sahip olan sistemde istenirse daha yüksek hızlarda uçuş yapılabilmesi de mümkündür.

Tünelin kontrol sistemi dokunmatik ekranlarla donatılmış olup, sistemden gelen bütün verileri anlık olarak takip etmeyi sağlarken, modern bir kullanıcı ara yüzü sayesinde de kullanıcı dostu bir kontrol ortamı sunuyor.

Rüzgar, yaklaşık olarak 195 km/sa (120 mph veya 55 m/s) hızla yukarı doğru hareket eder. Uçarken ki verdiği hissin paraşütle atlama ile son derece benzer olduğundan dolayı sıklıkla ‘’skydiving’’ olarakta adlandırılır.

Vücud Uçuşu/Body Flight

Vücut Uçuşu, kontrollü bir şekilde ‘vücudunuzu uçurma’ sanatıdır. Bu, havada dönüşler, yuvarlanma, yanal hareket, düşme hızı kontrolü ve diğer akrobasileri içermektedir. Uçaktan atlarken paraşütçülerin düşme anında birbirlerine daha yakın uçmalarını, formasyon paraşütünde de birlikte bağlantı kurmalarını ve ardından paraşütleri açmadan önce güvenli bir mesafeye uçmaları sağlanır. Dikey bir rüzgar tüneli ile paraşütçüler vücutlarını gökyüzünde daha iyi kontrol etmelerini sağlamak için birçok vücut uçuşu becerisini öğrenilebilir.

Vücut uçuşu, vücudunuzun sürüklenmesini artırarak/azaltarak, vücut uçuşu hareket kontrolü için kolların ve bacakların dümen olarak kullanılmasıyla ve ayrıca bir uçağın yaptığı manevralara benzer diğer tekniklerle gerçekleştirilir. Bunlar dışında kayakla atlama gibi havada uzun mesafeler boyunca uçan profesyonel sporcular, vücutlarını daha fazla kanat gibi olacak şekilde manipüle ederek atlama mesafesini artırmak için belirli vücut uçuşu tekniklerini de kullandılar.

Dikey Rüzgar Tünelleri 2’ye ayrılmaktadır.

  1. Açık havada (outdoor, open air flying) uçuş deneyimi olan dikey rüzgar tünelleri

Dış mekan dikey rüzgar tünelleri sabit veya taşınabilir olabilir. Taşınabilir dikey rüzgar tünelleri genellikle filmlerde, gösterilerde kullanılır ve genellikle kongreler ve eyalet fuarları gibi büyük etkinlikler için kiralanır. Taşınabilir üniteler, uçuş alanı çevresinde duvar olmadığı için uçan kişi ve seyirciler için gerçekçi etki sunar. Bu dikey rüzgar tünelleri, tam veya kısmi dış mekan/gökyüzü görünümü ile uçmanıza olanak tanır. Dış mekan dikey rüzgar tünellerinde ayrıca acemi tünel uçucularının tünelden düşmesini önlemek için rüzgar kolonunun etrafında duvarlar veya ağlar da olabilir.

  1. İç mekan(Indoor) duvardan duvara uçuş deneyimi dikey rüzgar tünelleri

Kapalı dikey rüzgar tünelleri, devridaimli ve devridaimsiz türleri içerir. Devridaim yapmayan dikey rüzgar tünelleri, havayı tipik olarak binanın alt kısmındaki girişlerden, gövde uçuş alanından emer ve binanın tepesinden dışarı verir. Devridaim yapan rüzgar tünelleri, bilimsel bir rüzgar tüneline benzer, ancak döngünün dikey bir parçası içinde bir vücut uçuş odası ile dikey bir döngü kullanarak, dönen kanatlarla aerodinamik bir döngü oluşturur. Devridaimli rüzgar tünelleri genellikle devridaimli olmayan rüzgar tünelleri için çok soğuk iklimlerde inşa edilir. Bir iç mekan dikey rüzgar tünelinin hava akışı, genellikle bir dış üniteninkinden daha pürüzsüz(düzgün) ve daha kontrollüdür. İç mekan tünelleri daha fazla sıcaklık kontrollüdür, bu nedenle soğuk iklimlerde bile yıl boyunca çalıştırılırlar.

 

Anahtar Kelimeler: rüzgar tüneli, dikey rüzgar tüneli, wind tunnel, vertical wind tunnel, aerodynamic simulator, aerodinamik simülatör, parachute training, paraşüt eğitimi, rüzgar tüneli türkiye, wind tunnel turkey, skydiving, body flight, body flying, vücud uçuşu, aviation, avition training, havacılık, havacılık eğitimi, istanbul rüzgar tüneli, rüzgar tüneli üreticisi, wind tunnel manufacturer, аэродинамическая труба, soufflerie, túnel de viento, outdoor wind tunnel, rüzgar tüneli İstanbul, Serbest Düşüş, Serbest Düşüş Simulatör, Free Fall Simulator, Free Fall

Hizmet Alanımız

Başta İstanbul, Büyük Çekmece, Beylikdüzü, Silivri olmak üzere Türkiye’nin ve Dünyanın her yerine hizmet vermekteyiz.

Dilerseniz çalışmalarımıza ait video görüntülerine ulaşmak için StopGrup Youtube adresine geçiş yapabilirsiniz. Her zaman bize ulaşabilir ve ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Ürün Görselleri